Lví hříva: Jak tato houba podporuje zdraví mozku a nervového systému
Houba lví hříva, vědecky známá jako Hericium erinaceus si získala popularitu pro své účinky na kognitivní a neurologické funkce.
Účinky dle TCM:
Trávicí trakt, gastritida (pálení žáhy, reflux, žaludeční vředy), helicobacter, imunitní systém, spánkové poruchy, deprese, paměť, při neurologických problémech (Parkinson, demence, Alzheimer, roztroušená skleróza, neuropatie, neurastenie), prevence nádorových poruch (především žaludek, střeva, jícen a kůže), podporuje zdravou funkci mozku a regeneraci neuronů*
Lví hříva je bohatá na množství důležitých látek: beta-glukany, které jsou zodpovědné za protinádorový růst, imunomodulační antioxidanty a neuroprotektivní chemické látky*. Oxidační stres, před kterým tyto sloučeniny chrání, úzce souvisí s patogenezí neurodegenerativních poruch, jako je Alzheimerova a Parkinsonova choroba [1]*.
Syntéza nervového růstového faktoru (NGF) v nervových buňkách může být indukována některými sloučeninami (hericenony a erinaciny), které se nacházejí v Hericium erinaceus, čímž se lví hříva díky svým neurotrofním faktorům stává úžasným pomocníkem při vývoji a funkci nervů.
Historické využití léčivých hub lví hřívy
Lví hříva neboli Hericium erinaceus je druh léčivé houby, která je krásného vzhledu, má dlouhé kaskádovité košaté ostny připomínající vodopád. Lví hříva roste na kmenech listnatých stromů v severských lesích a v TČM (tradiční čínské medicíně) se používá již po tisíciletí a stala se osvědčeným kandidátem na podporu pozitivních kognitivních funkcí.
V kontrolovaných studiích u pacientů s mírnou demencí bylo denně podáváno 5 gramů Hericium erinaceus: zlepšení porozumění, komunikace, paměti u 6 ze 7 pacientů, u 7 ze 7 funkčních zlepšení např. v jídle, oblékání, chůzi.
Jiná studie na 30 pacientech ve věku 50 až 80 let zaznamenala v průběhu sledovaného období zvýšení kognitivních funkcí.
Plody plodnice Hericium erinaceus a extrakty mycelia vykazovaly aktivitu proti MRSA a jako klíčové složky byly identifikovány erinaciny. V klinických testech v Japonsku příznaky MRSA u některých pacientů dokonce úplně zmizely.