Housenice čínská: Vše o zdravotních benefitech a účincích této tradiční čínské houby
Houba Cordyceps, vědecky známá jako Cordyceps sinensis, je jedinečná a fascinující houba, která roste na larvách hmyzu. V tradiční čínské medicíně se používá po staletí a věří se, že má různé zdravotní přínosy, jako je zvýšení energie, zlepšení sportovního výkonu a podpora imunitního systému.
Účinky dle TCM:
Chrání před virovými a bakteriálními infekcemi, blahodárně působí na pokožku, zpomaluje proces stárnutí, léčí alergie, ekzémy, akné, pomáhá při úzkosti, zlepšuje náladu a navozuje pocit pohody, používá se při nadměrném vystavení stresu a zlepšuje psychickou odolnost, reguluje krevní tlak, používá se při léčbě nádorových onemocnění, tlumí následky ozařování a chemoterapie, ředí krev - NEUŽÍVAT zároveň s léky na ředění krve!, léčí srdeční arytmii, ochraňuje funkci ledvin a jater, používá se při zánětlivých onemocnění, léčí cirhózu, žloutenku, glomerulu ledvin, odstraňuje močovinu z těla, zvyšuje plodnost u mužů, pomáhá léčit deprese, odstraňuje volné radikály, u žen pomáhá regulovat menstruační cyklus, zmírňuje menstruační problémy, reguluje menstruaci, podporuje sexuální výkonnost u mužů a zvyšuje hladinu testosteronu, stimuluje pohlavní orgány, zlepšuje kapacitu plic a zvyšuje energii
Houba Cordyceps je neuvěřitelně energetická houba díky své schopnosti zvyšovat produkci ATP prostřednictvím prekurzorových sloučenin, jako je adenosin a kordycepin. ATP je sloučenina, která dodává našim buňkám energii. Proto se Cordyceps doporučuje, pokud jde o fyzickou výkonnost*. V TČM se Cordyceps používá také při problémech souvisejících s plícemi, jako je astma nebo dokonce sezónní alergie.
Historické využití medicinálních hub Cordyceps
Cordyceps je ve starých čínských lékařských knihách a tibetské medicíně popisován jako poklad. Jedná se o parazitické houby, které se živí hmyzem a mají stovky různých druhů. Tradiční léčitelé doporučovali tuto medicinální houbu jako silné tonikum, protože zlepšuje energii, chuť k jídlu, vytrvalost a odolnost. Nejznámějším druhem cordycepsu je Cordyceps sinensis; nejdražší houba na světě, která stojí přes 20 000 dolarů za kilogram a prodává se téměř výhradně v Asii. Je to vzácná kombinace housenice a houby a vyskytuje se ve vysokých nadmořských výškách na Himálajské náhorní plošině.
Studie na hlodavcích prokázaly, že Cordyceps sinensis může zlepšit funkci mozku ve stáří a aktivity antioxidačních enzymů i sexuální funkce. Tradičně byl Cordyceps vždy doporučován pro starší lidi a rekonvalescenty. Zejména ve stáří dokáže Cordyceps zlepšit absorpci kyslíku, funkci plic a stavy vyčerpání. Také mozek a kardiovaskulární funkce byly výrazně vylepšeny při experimentech s extrakty.
Studie na zvířatech ukázaly, že Cordyceps sinensis inhibuje jaterní fibrózu a pomáhá obnovit funkci jater. V průběhu 90 dnů dokázala Cordyceps sinensis dosáhnout 70% snížení hodnot AST a 64% snížení GGT u 14 pacientů se steatózou.
Déšť čínských medailí na olympijských hrách v 90. letech vzbudil velký zájem o charakteristické účinky zvyšující výkon Cordyceps. Rok 1996 byl u Cordyceps sinensis a blízký příbuzný, C. militaris, provedli studii maratonských běžců a zjistili sportovní vylepšení u 71% účastníků. Studie na starších lidech ukázala významné zlepšení energetické rovnováhy a schopnosti absorpce kyslíku.
Cordyceps sinensis se tradičně používá jako lék na poruchy sexuální sexuální aktivity mužů nebo žen a libida. V pokusech na zvířatech bylo jasně vidět, že Cordyceps zvýšil hladinu mužských pohlavních hormonů a zvýšil kvalitu a počet spermií. Pozitivní účinek na produkci steroidů lze prokázat in vitro.